Увеличението на пролактина се лекува продължително
Публикувано на: 25.09.2003г.

Разговор на Елица Павлова ( в-к "Лечител") с доц. Владимир Христов, ръководител на Клиника по ендокринология към МБАЛ "Александровска", национален консултант по ендокринология.

Доц. Христов, какво представлява заболяването хиперпролактинемия?

Повишението на пролактиновата секреция се нарича хиперпролактинемия. То може да се дължи на най-различни причини - също така и на употребата на някои седативни, антидепресантни средства. Това са медикаменти, които увеличават нивото на пролактина, но след спирането им той нормализира стойностите си. Други такива лекарства в миналото бяха по-старите средства за лечението на язвената болест.

Увеличената пролактинова секреция довежда до нарушение на менструалния цикъл у жената, включително до неговото пълно спиране, до изтичане на секреция от гръдните жлези. Това може да е причина за невъзможност за забременяване.

До какво се свеждат чисто клиничните причини за повишаване нивата на пролактина?

Променените нива на пролактина най-често се дължат на тумори, които са два вида. Те обикновено са доброкачествени - аденоми на хипофизната жлеза. По принцип физиологично този хормон увеличава своята стойност в хода на бременността и в периода на кърменето.

Тези тумори могат да бъдат микроаденоми ( малки, когато са под 1 см. в диаметър) и макроаденоми. Те са разположени в областта на хипофизиарната ямка, където се намира хипофизната жлеза.

Кои са по-опасни - микро- или макроаденомите?

Макроаденомите са по-неприятни. Техният диаметър е по-голям от 1 сантиметър и могат да притискат околните тъкани и най-вече кръстовището на двата зрителни нерва. Получават се сериозни нарушения в зрението, особено в периферното.

Кои възрастови групи и пол са по-застрашени от хиперпролактинемия?

Повишените нива на пролактина са по-разпространени сред жените. Честотата е 1 болен на 250 души. Мъжете страдат от 5 до 7 пъти по-рядкo. Пиковото възрастово проявление е около 20-те години на жената. При мъжете може да възникне около 30-те години. Техният проблем се свежда до факта, че може да се стигне до намалени либидо и сексуална функция.

Има ли възможности за откриване на тези туморни формации?

За подобен проблем може да се подозира всяка жена, която има разстройство на цикъла, включително при тези, които имат прекъсване на цикъла във фертилна възраст. От гръдните жлези изтича спонтанно или не секрет. Тези тумори са 60% от всички тумори на хипофизата.

Особена важност има увеличението на пролактиновата секреция при жени с кисти на яйчниците. При т. нар. поликистозна болест на яйчниците всяка 10-та жена има увеличение на пролактина, но не под формата на тумор. Проблемът - аденомите, се откриват, когато се констатира повишено ниво на пролактина. Той се изследва лабораторно и се прави рентгенова снимка, компютърна томография или магнитно-ядрен резонанс. Това дава възможност да се видят и най-малките туморни формации в хипофизата.

До какво се свеждат възможностите за лечение?

Има две възможности - медикаментозна и хирургическа. По принцип за предпочитане е по-големите формации да се оперират, защото има опасност от притискане на околните тъкани. Операцията се извършва с неврохирургична техника, която е трансфеноидална. Това е специална апаратура, с която в основата на носа се прониква през сфеноидалния синус. По-рано се оперираше през черепа, но сега вече това не се прави. В голяма част от случаите операциите са успешни, но са възможни и случаи на усложнения, свързани със засягане на околните тъкани.

Медикаментозното лечение е много напреднало. По-рано се предписваше лекарството бромокриптин или парлодел. Налагаше се да се вземат дози от 2-3 и повече таблетки дневно, които причиняваха и странични действия - гадене, повръщане. Напоследък в практиката се прилага лекарството достинекс. То има много малко странични действия. Също така притежава депо действие, взема се 1-2 пъти седмично. С малки дози от него се нормализира нивото на пролактина. Дори при по-продължително лечение може напълно да се свие туморът. Въпросът е колко дълго време да се ползва? Доказано е, че лечението трябва да бъде продължително, защото всичко е въпрос на това дали туморът рецидивира. Туморната формация се контролира през година с помощта на магнитен резонанс.

Може ли да се говори за граници в стойностите на пролактина?

Нивата на пролактина зависят от лабораторната методика. Различните лаборатории имат различни нормални стойности. Например централната лаборатория на Медицинска академия, която е референтна лаборатория в България, има стойности на пролактина при мъже: от 44,5 до 375 mlu/l, при жени: от 59 до 619 mlu/l.