0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Ще нахвърлям тук някои разсъждения, а вие допълвайте.

Проблемът: тест
Обяснение: съвременното ниво на уринарните тестове за бременност не позволява установяване на ниски нива ЧХГ, каквито обичайно има в дните след имплантация. Макар рекламата да е по-сериозна от реалността, да се търси позитивен тест за бременност няколко дни след имплантация е несериозно.
Препоръка: не правете ранни уринарни тестове за бременност.

Проблемът: лаборатория
Обяснение: пример от тези дни - ЧХГ на 13 ден след трансфер 4, на 14 ден - 4 500, на 15 ден - 0,4. Това и на теория не е възможно, очевидно някоя от стойностите (или всички) е погрешна. Обективно жената има 2 плодни сака и кървене.
Препоръка: не приемайте стойностите от лабораторните изследвания за 100% верни.

Проблемът: лекарства
Обяснение: поддържането на лутеалната фаза след инсеминация или ембриотрансфер е важно, но често натоварващо психиката лечение. Понякога жените в желанието си да приключат с този цикъл и да започнат подготовка на следващия, решават своеволно да прекратят приема на лекарства при съмнение за неуспех. Оплождането, имплантацията, повишаването на ЧХГ и т.н. не винаги протичат в сроковете, които ние сме им определили.
Препоръка: не спирайте сами назначената ви терапия.

Проблемът: специалист
Обяснение: лекарите, които нямат опит с проследяване на бременности след АРТ, си позволяват нелепи коментари от рода - о, нямаш никакъв шанс, щом: теста на 14 ден ти е отрицателен, или нивото на ЧХГ в кръвта е ниско, кървиш, боли те кръста, приемаш кортизонов препарат и т.н. Това е особено грозно, когато пациентът не е твой.
Препоръка: внимавайте на кого вярвате.

Проблемът: другите
Обяснение: ако гледате как е протекъл периодът след инсеминация или ембриотрансфер при други жени - без болки, без кървене, гладко и упоително, това може да ви доведе до отчаяние. Реалността не винаги е такава, каквато ни се иска. При някои жени наистина няма проблеми, при други - има много и сериозни, въпреки това бременността се запазва и износва.
Препоръка: осъзнайте своята индивидуалност.

Проблемът: кървене
Обяснение: много голям процент от жените имат различно изразено по количество, времетраене и интензитет кървене след процедурата. То може да се дължи на имплантация, да е хормонално, да означава загуба на един от ембрионите, да произхожда от маточната шийка, да е израз на възпалителен процес.
Препоръка: не приемайте кървенето за лош прогностичен признак.

Проблемът: лежане
Обяснение: и да се лежи, и да не се лежи, ембрионите няма да изпаднат по силата на гравитацията. Ако нямате изрично указание да "пазите леглото", не е нужно да правите нещо повече от обичайното. Ако обичайно сте с по-сериозна двигателна активност, лежането само излишно ще ви депресира.
Препоръка: не променяйте съществено дневния си режим.

Проблемът: отчаяние
Обяснение: сещам се за десетки жени, които са били отчаяни заради неправилна лабораторна стойност или заради недобронамерен коментар, а сега се радват на щастлива бременност, а някои вече и на здрави деца.
Препоръка: никога не губете надежда.
« Последна редакция: Май 10, 2007, 22:55:47 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Мели, страхотна си  :youwoman:
Поне при мен точно навреме  :D че най-трудно ми е да си запазя надеждата!
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*

    Dia-11

Мели и аз ти благодаря. Остават ми още осем дни до теста и чакането става все по трудно.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
*
Мели,страшна си! Всичко това е много ценно като съвети и препоръки - примерно за лежането - аз се насилих да лежа нонстоп двете седмици след трансфера и това наистина ме депресира,ама страшно много - ревях без причина почти всеки ден,не можех да се наспя като хората и въобще толкова подтисната не съм се чувствала никога(то аз и никога не бях лежала толкова много време накуп 8O )Може би това е била и една от причините за неуспеха в крайна сметка:?
Изобщо всичко,което си препоръчала е страхотен жест от твоя страна - благодаря ти!На есен ще си припомня тази темичка... :lol:
« Последна редакция: Май 10, 2007, 21:51:48 pm от Counterfeit »


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
  Мели много полезна тема! :D Закови я ! :lol:Да е като настолно четиво за момичетата в АРТ!
*
Още сега ще си  копна съветите ти,Мели.И при вторият ми опит наистина ще ми станат настолно четиво.Благодаря ти,Мели!
Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете?
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=26711&AlbumId=96722
Адмирации за темата  :D
Само да допълня (ако греша, моля да ме поправите), но кръвен тест се прави най-рано на 10-ти ден. (Бях чела, че при 5% от жените може и на 8-ми ден да се получи достоверен тест, но за останалите 95% след 10-ти ден е показателно)
Аз виждам смисъл в ранните тестове, поне дават информация за настъпила имплантеция.

lb2f
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Адмирации за темата  :D
Само да допълня (ако греша, моля да ме поправите), но кръвен тест се прави най-рано на 10-ти ден. (Бях чела, че при 5% от жените може и на 8-ми ден да се получи достоверен тест, но за останалите 95% след 10-ти ден е показателно)
Аз виждам смисъл в ранните тестове, поне дават информация за настъпила имплантеция.

Имам предвид уринарните тестове, а иначе има смисъл от ранното изследване на ЧХГ нива в кръвта.  :) Ще го поправя, за да е съвсем ясно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Аз също благодаря за полезните съвети!Имах нужда да прочета това! :good_post: :thankyousign:
*

    Dia-11

Ако направя кръвен тест на 10 ден след трансфера какви трябва да са стойностите при евентуална бременост.Благодаря придварително
Сърдечно благодаря, Мели!  Наистина е много полезно четиво за нас, които сега поемаме по този път и се чудим за всичко, с което се сблъскаме.   :youwoman: :thankyousign:
Страхотно, Мели! Такова стегнато ръководство по запазване на самообладание ще е полезно за много от нас.  :good_post:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Мели благодарности и от мен  :balk_46:.Имах нужда от това за мое успокоение,тъй като ми остават 5дълги дни до теста :balk_177: :goodluck:
 :bighug:
За малка част от написаното съм имала някакви вътрешни подозрения, НО
Мели, представа си нямаш колко различно звучи да чуеш /прочетеш/ това от лекар.
Страхотна си  :D
Хихихикк, аз като гледам - отличничка съм била  :lol: :lol: :lol:

Мели, искам да добавя още нещо от моята си камбанария - дори и да сте в болничен, занимавайте се с любими неща, четете книги, гледайте филми, телевизия, бродирайте, плетете... Всяко едно нещо, което може да ви отвлече от мисълта "станало ли е" е добре дошло :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
На мен много ми хареса един съвет, който някой /не се сещам кой  :oops:/ беше дал в друга тема, а именно: срещайте се и комуникирайте с хора, които НЕ ЗНАЯТ какво правите в момента, така няма да имате възможност да говорите и мислите за това.
За мен специално би било много, много полезно  :D
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Ако направя кръвен тест на 10 ден след трансфера какви трябва да са стойностите при евентуална бременост.Благодаря придварително

Примерни стойности:

ЧХГ нива по седмици от първия ден на последния менструален период (ПРМ) или в гестационни седмици:

• 3 седмици от ПРМ: 5 - 50 mIU/ml
• 4 седмици от ПРМ: 5 - 426 mIU/ml
• 5 седмици от ПРМ: 18 – 7 340 mIU/ml
• 6 седмици от ПРМ: 1 080 – 56 500 mIU/ml
• 7 - 8 седмици от ПРМ: 7 650 – 229 000 mIU/ml
• 9 - 12 седмици от ПРМ: 25 700 – 288 000 mIU/ml
• 13 - 16 седмици от ПМП: 13 300 – 254 000 mIU/ml
• 17 - 24 седмици от ПМП: 4 060 – 165 400 mIU/ml
• 25 - 40 седмици от ПМП: 3 640 – 117 000 mIU/ml
• не бременни: <5.0 mIU/ml
• След менопауза: <9.5 mIU/ml


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Хубави съвети, Мели :D

Само донякъде не съм съгласна с един - ако на, да речем, 13 ден от трансфер ЧХГ-то ми е 0.5, какъв е смисълът да продължавам лекарствата до 16-ти ден, (до края на лутеалната фаза). И за какво да звъня на лекаря, да го притеснявам и какво по-различно ще ми каже той.

Сега, остава проблемът да е лабораторна грешка, но с вероятност 0.001 например :lol:
Благодаря ти, Бени!







*

    Dia-11

Мели мерси за бързия отговор, но искам да попитам какво е това ПРМ. Извинявам се за невежеството